A természet csodás dolgokat hoz létre. Földünk hegyei sok művészt és költőt megihlettek, az ősi kultúrák érdekes eredettörténeteket alkottak. A most következő listán olyan hegyek szerepelnek, melyek kedvelt célpontjai lehetnek a hegyek szerelmeseinek.
1. Roraima-hegy (Venezuela, Brazília, Guyana)
A Roraima, Brazília, Venezuela és Guyana határán fekvő, 2810 méter magas táblahegy. Gyakran felhők veszik körül, gazdag növény és állatvilággal rendelkezik. A Roraima nevet a pemon indiánoktól kapta, jelentése: „A patakok nagy és örökké termékeny anyja.” A helyi indián törzsek úgy hitték, a hegy egy hatalmas fának a maradványa, melyen valaha a világ összes gyümölcse és zöldsége megtermett. Egy napon azonban egy Makunaima nevű szélhámos kivágta és ez óriási özönvizet okozott.
A helyiek hite szerint itt van Síva isten lakhelye, ezért szentként tisztelik. Éppen emiatt tabu a hegymászók számára, a 6993 méter magas „Halfarokként” is emlegetett Machapuchare. A hatóságok eddig csupán egyszer engedélyeztek expedíciót. 1957-ben, Jimmy Roberts és csapata megmászhatta a hegyet, de ígéretükhöz híven nem jutottak fel a tetejére, néhány méterrel a csúcs előtt visszafordultak.
3. Matterhorn (Svájc, Olaszország)
A 4478 méter magas Matterhorn Svájc és Olaszország határán helyezkedik el. A hegy Svájc jelképe lett, ez Európa egyik legfényképezettebb látnivalója. A sajátos terepviszonyok miatt nem könnyű megmászni, először 1865-ben sikerült meghódítania Edward Whymper, angol hegymászónak. A hegy különleges alakja Theodor Toblert is megihlette, aki 1908-ban megalkotta Toblerone nevű csokoládéját a Matterhorn mintájára.
4. Kilimandzsáró (Tanzánia)
Afrika legnagyobb hegye vulkanikus tevékenység során jött létre. Különlegessége, hogy 5893 méteres magassága ellenére nem egy hegységrendszer része, hanem egy síkságon helyezkedik el. A Kilimandzsárónak magyar vonatkozása is van, ugyanis Teleki Sámuel volt az első, aki 1888-ban, elérte a hegy 5310 méteres vonulatát. (A legmagasabb pontot az osztrák Ludwig Purtschellernek és csapatának sikerült meghódítania egy évvel később, 1889-ben.) A Kilimandzsáró területét nemzeti parkká nyilvánították, mely 1987-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
5. Fuji (Japán)
A 3776 méteres Fuji, Japán jelképe és legmagasabb hegye, melyet szentként tisztelnek. Úgy vélik, először egy ismeretlen szerzetesnek sikerült megmásznia 663-ban. A hegy egy ma is aktív vulkán, bár utoljára meglehetősen régen, 1707-ben tört ki. A Fuji kulturális szempontból is meghatározó, régóta jelen van a japán művészetben, irodalomban, verseket írtak róla. 2013-ban a Világörökség részévé nyilvánították.